Távirányító hatótávolság

A leggyakoribb esetben az a probléma, hogy a vezérléshez kapott antennát nem vagy rosszul kötötték be: Így kösse be

Alapesetben a távirányító 5-20m távolságról nyitja a kaput, antenna segítségével nagyjából megduplázható a hatótávolság. Fontos azonban, hogy sokkal messzebbről egyik típus sem fog működni, mert a jelenleg elfogadott standard szerint a kaput csak úgy működtethetjük, ha közvetlenül rálátunk arra. (Balesetveszély minimalizálása) Azt is tudni kell, hogy a vezérlő/vevőegységet úgy kell elhelyezni, hogy jó rálátás legyen. (pl.: 50cm beton alapú kerítés alsó részére nem szerencsés felrakni)

Közelről megy a távirányító:

A közelről működő távirányítónak sok oka lehet, sajnos az egyik legrosszabb helyzet, amikor a közelben van valamilyen nem szabványos sugárzó, ami ugyanezen a frekvencián állandóan sugároz. Ez jellemzően vezeték nélküli csengő, riasztó lehet, de a gyakorlatban találkoztunk már több mint 30m-re lévő meghibásodott robogó riasztóval is. Sajnos ezt a legnehezebb kiszűrni, de van pár tipp mielőtt ennek nekifogunk:

Antenna:

Ökölszabályként elmondható, hogy az antenna nagyjából megduplázza az eredeti hatótávolságot. Természetesen helyszín függő, mint minden rádiós eszköz esetében. Szerelők tapasztalata alapján a különálló antenna jellemzően nagyobb hatótávolságot biztosít mint a villogóba épített kivitel.

Drótantenna:

Van olyan vezérlés, amihez alapesetben kapunk egy darab rézdrót antennát. Ezt jellemzően a SIG (egyes vezérléseknél ANT) pontra kell bekötni, alap jelerősítésre szolgál. (pl: ROLL / ROLLER / TWIST / TWISTER / SWING vezérlések.)

Antenna bekötés:

RG58 antenna kábel bekötése (ROLL / ROLLER / TWIST / TWISTER / SWING) vezérlésekbe. Az antenna melegpontját kösse a SIG jelzésbe, az árnyékolást az SH jelzésbe.

Antenna kábel: 

Antenna kábelnek 1x0.14mm2 árnyékolt vagy RG58 vezetéket javasolunk, max 5 m hosszúságban. Hosszabb vezeték / más típusú vezeték használatával akár az eredeti (antenna nélküli) hatótávolság is csökkenhet.

Antenna érintkező:

Előfordulhat, hogy az antenna alsó csatlakozó védőjébe heves esőzéseknél víz került. Ez jellemzően a nagyobb zivatarok után fordulhat elő kis idővel, a vízkő kiül az antenna aljára. Érdemes szétszedni és újra összerakni a csatlakozást, találkoztunk már olyan esettel, amikor ennyi megoldott a problémát.

Antenna árnyékolás

Előfordul bizonyos esetekeben, hogy a hatótávolság jelentősen növekszik akkor, ha az antenna árnyékolás részét nem kötik be. (Egyes esetekben így kevésbé gyűjti össze az antenna a felesleges "zajt".)

Rosszul elhelyezett vezérlésdoboz:

Ahogy a fenti képeke is látszik, az eszköz vevőegysége a transzformátor mellett található. Főleg tolókapuknál fordulhat elő, hogy az antenna résszel lefelé teszik be a motor burkolata alá, így a vevő rész közvetlen fém "kalitkába" kerül, ekkor drasztikusan lecsökken a teljesítménye. Ilyenkor megoldás lehet ha átszerelik és felfelé áll a dobozban a vevő rész.

Autóból nem megy a távirányító csak nagyon közelről:

A gépjármű ami első szélvédő fűtéssel van ellátva, gyakorlatilag olyan mértékben leárnyékolja a távirányító hatótávolságot, hogy nem vagy csak nagyon nehezen tud működni az adó. Erre sajnos nincs megoldás, nem tudnak nagy hatótávolsággal működni a távirányítók. Antennával javítható a helyzet, de nem tudja elérni azt a hatótávolságot mint alapesetben.

Infrasorompó bekötése

Az infrasorompókat minden esetben árnyékolt kábellel kösse be. (Javasolt 4x0.22mm árnyékolt kábel) Az árnyékolást csatlakoztassa a hálózati védőföldhöz.