ROLL 230 egymotoros vezérlés
230V tápfeszültség bekötésénél figyeljen az érintésvédelmi előírások betartására, illetve fokozott figyelemmel járjon el a folyamat során! (Balesetveszély! Életveszély!)
A ROLL230 vezérlést 1 db motor vezérlésére használjuk. Az esetek döntő többségében tolókapu vezérlésként, de használhatjuk egyszárnyú kapu vezérlésére is. Első indítás előtt a motor legyen középállásban, félig nyitva. (Oldja ki a motort, vigye be a kaput középállásba, majd zárja vissza a motort) Tudnivalók az első feszültség alá helyezés előtt:
A motort minden esetben földelni kell a leírása alapján!
Nem világít a 230V LED: az eszköz nem kap tápfeszültséget és/vagy a biztosíték elszakadt, kérem ellenőrizze a biztosítékot és a bekötést.
Nem világít Limit SW LED: kérem ellenőrizze a végálláskapcsoló bekötéseket.
Nem világít FOT1-FOT2 LED: ellenőrizze az infrasorompó bekötéseket. Ha egy pár infrasorompót használ, azt a FOT1-COM-ra kösse, a FOT2-COM pontokat pedig zárja rövidre. A tápfeszültséget a 12V DC pontokról kösse be a vezérlésből az infrasorompó tápfeszültség bekötés pontjára. (Infrasorompó bekötést és hibaelhárítást a lenti kapcsolódó bejegyzések között talál)
A hibakeresés első lépéseként érdemes mindig resetelni a vezérlést (illetve akkor is ha esetleg elnyomkodta a vezérlést) így visszaáll minden a gyári alapbeállításra. A lenti videó egy másik vezérlés resetelését tekintheti meg, de ugyanígy kell eljárni a ROLL230 vezérlés esetében is:
Automata zárás használata:
Végálláskapcsoló beállítása:
Tolókapu esetén ha a kapu közép állásban van akkor mindkét végállást jelző sárga LED (Limit Sw CL-OP ) is világít. Ha nem világít ellenőrizze a bekötéseket, csatlakozókat és ha szükséges műszerrel ellenőrizze a végállás kapcsolók működését. Időket és erőket be kell állítani a POWER illetve a TIME potméterekkel. Első beállításkor a PAUSE potmétert tekerje le teljesen balra (órajárással ellentétesen) így nincs automatikus záródás. Ha már minden rendben van akkor jobbra tekerve aktiválhatja az automata záródást. Ha be van kapcsolva, de a beállított idő lejárta előtt akarja becsukni a kaput akkor a távkapcsolót kb. 3mp-es szünettel, kétszer kell megnyomni hogy elinduljon befele.
Ellenőrizze a motor forgásirányt:
- Vigye be a kaput középre (középállás)
- Csináljon áramszünetet (feszültségmentesítés)
- Várjon 3 percet
- Kapcsolja vissza a feszültséget
- Várjon 1 percet
- Indítsa el a teljes nyitást a bal felső gombbal (nagykapu funkció)
- Állítsa meg miután a motor ment pár másodpercig a távirányítóval
- A motoroknak áramszünet után az első indításkor mindig NYITÓ irányba kell indulniuk
- ha nem így tettek, akkor annak a motornak (motoroknak) amelyik befele indult cserélje meg az OP és CL vezetékeit. (Amin a kondenzátor is van)
Ha a motor fogásirány már megfelelő tolókapu esetén ellenőrizze a végállás kapcsolók helyes bekötését is
Első indítás előtt vigye be a kaput középállásba. Ha elindította NE várja meg amíg teljesen végigmegy hanem ha ment kb. 50cm-t, oldja ki a motort majd kézzel tolja el a végállás kapcsoló rugóját és ellenőrizze, hogy a helyes irányban kapcsolnak-e. (Szükség esetén itt is fel kell cserélni a Limit Sw CL-OP helyre bekötött vezetékeket.)
ROLL 230 vezérlés bekötése egyszárnyú kapunyitóhoz:
Kiskapu funkció megszüntetése:
Nyomógomb kiosztás megváltoztatása (áttanítás másik gombra)
Motoridő beállítása:
Nagyon fontos, hogy a lassítás ideje a vezérléseknél egy fix idő, amit a beállított WORKTIME potméter időből számol a vezérlés. Csak akkor tudom beállítani megfelelően az időt és ebből fakadóan a lassítást, ha a motor forgásiránya megfelelő (áramszünet után első parancsra nyitó irányban indul el a kapu, lásd első videón). A vezérlésben a motor működési idejét a végálláskapcsoló és a beállított WORKTIME potméter határozza meg. A végálláskapcsoló helyes bekötés esetén (+végálláskapcsoló elütő lemez felszerelése után) minden esetben megállítja magát a kaput, függetlenül a beállított időtől (azaz ha nagyon hosszúra van állítva a WORKTIME, akkor is). Helyes forgásirány bekötésnél a WORKTIME potméterrel tudom a működési időt beállítani, ezt úgy kell beállítani, hogy a végálláskapcsoló előtt nagyjából 3 másodperccel kezdődjön a lassítás ideje. Ezt pár nyitás/zárás alatt be lehet állítani a megfelelő időre. Helyes forgásirány és végálláskapcsoló bekötésnél általában azért nincs lassítás, mert a WORKTIME motoridő túl hosszúra van állítva. (Ha nincs lassítás ebben az esetben sem, úgy elképzelhető hogy a triak alkatrészt kell megvizsgálni.)
Ismert hibák elhárítása:
LRN/DEL LED nem világít ha megnyomom a LRN/DEL gombot, de a többi visszajelző LED rendben világít: Ez dekóder kártya hibára utal. Feszültségmentesítse az eszközt, majd távolítsa el a Decoder kártyat (húzza ki), az alsó csatlakozókat tisztítsa meg, dugja vissza a kártyát, majd helyezze feszültség alá az eszközt. Ha nem oldódott meg a probléma, akkor várhatóan Decoder kártyát kell cserélnie.
Így rakja vissza a DECODER kártyát: